Lesnický den v Ralsku v sobotu nabídne nejlepší dřevorubce i program pro děti

Mimoň, 14. června 2016 - Souboj nejlepších českých dřevorubců, bohatý naučný program pro děti o lese, jeho obyvatelích a lesnictví, ale také prezentaci

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Lesnický den v Ralsku v sobotu nabídne

nejlepší dřevorubce i program pro děti

Mimoň, 14. června 2016 - Souboj nejlepších českých dřevorubců, bohatý naučný program pro děti o lese, jeho obyvatelích a lesnictví, ale také prezentaci lesnické a zahradní techniky desítek firem včetně simulovaného hašení lesního požáru z letadla i vrtulníku. K tomu bohatý doprovodný program o myslivosti od prezentace sokolníků, přes přehlídku loveckých psů, po výstavu trofejí a shozů z unikátní přírodní lokality Ralska. To vše bude k vidění na největší lesnické akci pro veřejnost, na 40. jubilejním ročníku LESICKÉHO DNE V RALSKU, který pořádají v sobotu 18. června na v areálu na Skelné huti u Mimoně Vojenské lesy a statky ČR (VLS).

Hlavním tahákem největšího českého lesnického svátku, kterého se každoročně účastní na 10 tisíc lidí, je tradičně mistroství republiky v práci s motorovou pilou. V rámci již XV. ročníku se na Skelné Huti sejde česká dřevorubecká špička čítající padesátku závodníků. Budou mezi nimi oba poslední národní šampioni – úřadující mistr republiky Martin Pňaček i předloňský vítěz reprezentující VLS Jindřich Fazekaš. Startovat bude opět také legenda českého dřevorubeckého sportu, několikanásobný národní šampion a medailista z mistrovství světa Hubert Barták, dlouholetý zaměstnanec hostující divize VLS v Mimoni, který ze zdravotních důvodů zvažuje konec kariéry. „Nejdu do toho už s žádnými velkými ambicemi, v poslední době už startuji často pod injekcemi a prášky proti bolesti. Ale přece to nedám mladým zadarmo,“ říká legendární dřevorubec.

Závodí se celkem v pěti disciplínách, které prověří kompletně dovednosti dřevorubců. „První z nich je kácení stromu na přesnost, druhou výměna řetězu motorové pily na čas, následují kombinovaný řez a přesný řez, finálovou disciplínou je pak odvětvování,“ popisuje hlavní rozhodčí Pavel Češka.

Vedle dřevorubců bude k vidění také souboj na těžkých těžebních strojích. Juniorští operátoři vyvážecích souprav se v něm utkají na lesní trati a diváci tak budou moci vidět, jaké kousky lze s milimetrovou přesností provádět s těžkým těžebním strojem v lese. Třetí disciplínou pak bude tradiční zábava dřevorubců na celém světě z doby, kdy místo strojů a motorových pil lesnictví vládly tradiční ruční nástroje v rukou drsných mužů – hod sekyrou. Závodit se bude s tradiční oboustrannou dřevorubeckou sekyrou na metrový terč ze vzdálenosti šesti metrů.

A o drsných mužích s ostrými sekyrami bude i další show – ukázka Timbersportu, což je efektní sportovní disciplína z tradicí z předminulého století ze Severní Ameriky, v níž se soutěží právě v historických lesnických dovednostech.

O les a lesnictví půjde také u bohatého programu pro děti, který bude probíhat především v přilehlém lese ve východní části areálu. Jeho hlavním pilířem budou stanoviště lesních pedagogů VLS se zábavným i naučným programem pro nejmenší i větší zájemce. „Děti si budou moci soutěžní, ale hravou formou doplnit a rozšířit své znalosti o lesnictví i přírodě. A na konci pro ně máme za splnění úkolů na jednotlivých stanovištích připraven dárek,“ slibuje šéf lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Příznivce myslivosti čeká na Lesnickém dni v Ralsku výstava trofejí a shozů z uplynulé lovecké sezóny v Ralsku, prezentace sokolníků i přehlídka loveckých psů. Záchranné složky se budou prezentovat ukázkou leteckého zásahu proti simulovanému lesnímu požáru z letadla a vrtulníku.

Na celé ploše lesního areálu na Skelné Huti bude zároveň probíhat prezentace lesnické a zahradní techniky - od ručních motorových pil po nejvýkonnější harvestory, od zahradních traktůrků po těžkou lesní techniku. Její součástí bude vybavení pro lesnické profesionály, ale také nástroje a technika určená pro amatérské využití na zahradě či soukromém pozemku. Návštěvníci zde najdou také prezentaci doplňkové techniky, která s využitím dřeva souvisí – například kotle na dřevěnou štěpku. Nebude chybět ani vybavení a oblečení pro pohyb v přírodě či myslivost.

A odpoledne největší lesnická akce, nad kterou převzali patronát ministři obrany Martin Stropnický a zemědělství Marian Jurečka, vyvrcholí po slavnostním vyhlášení výsledků koncertem skupiny Ready Kirken.


LESNICKÝ DEN V RASLKU 2016

Sobota 18. června 2016

HLAVNÍ PROGRAM

7.00–13.30          XV. mistrovství ČR v práci s motorovou pilou – Pohár VLS 2016

9.00                       Slavnostní zahájení 40. Lesnického dne v Ralsku

9.00–15.00          Prezentace lesnické a zahradní techniky

Výstava trofejí

Prodej vybavení pro pobyt v přírodě

Další doprovodný program

9.00–14.30          Program lesní pedagogiky

9.00–13.30          Soutěž v hodu sekyrou

10.00–12.30       Finále soutěže operátorů vyvážecích souprav Junior

10.00–13.30       STIHL Timbersport dřevorubecká show a Biketrial Show

10.00–13.30       Lukostřelba

10.30–11.00       Prezentace sokolníků

11.30–12.00       Prezentace trubačů VLS

12.00                    Simulované letecké hašení lesního požáru

12.30–13.30       Přehlídka loveckých psů

14.00                    SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ

15.00                    KONCERT READY KIRKEN

5. VÝSTAVA BETLÉMŮ

Městské muzeum v Mimoni - 27. 11. 2016 - 8. 1. 2017

Vánoční výstup na kostelní věž 2013

Kostel sv. Petra a Pavla. Vstupné dobrovolné