Pozor při výběru krmiv. Složení často bývá z odpadu

I když Češi patří v Evropě k nejpočetnějším pejskařům. Často dělají tu nejzákladnější chybu, a to je špatný výběr krmiv pro psy.

Chovatelé u nás i ve světě si mnohdy myslí, že výběr značky krmiva, která v reklamě slibuje pro psa či kočku jen to nejlepší, je pro jejich mazlíčky opravdu tím nejlepším. Ale proč se u psa objeví nadýmání, průjmy, zápach z tlamy, úporné svědění kůže vedoucí k marné léčbě kortikoidy? Proč pětiletý pes trpí záněty kloubů, které ho omezují v běžném životě? „Jednou z příčin je nevhodné složení a nekvalitní suroviny použité při výrobě zvířecího krmiva. Lidé šetří, aby vzápětí investovali peníze do nákladné veterinární péče.

Chovatelé chtějí pro své psy a kočky často to nejlepší a v dobré míře jim v supermarketech kupují konzervy nebo pytle značek, které znají z reklam nebo inzercí v časopisech. Lidem často stačí k rozhodnutí pro nákup i pouhý nápis "kompletní a vyvážená strava pro psy nebo kočky". Co se za tímto slovním spojením ve skutečnosti skrývá, ale nemají chovatelé často ani ponětí. Doma pak naplní misku s pocitem, že přesně tohle krmivo by si zvíře vybralo osobně. Ve skutečnosti může právě krmivo ze supermarketů za mnoho zdravotních problémů psů a koček, od nadýmání až po nepříjemné záněty kloubů. Za vše může nevhodné složení a nekvalitní suroviny.  V supermarketech navíc podle průzkumů nakupuje krmivo až 40 % domácností.

Rizika komerčního krmiva

Na žebříčku popularity jsou často známé americké značky. Mnoho lidí si myslí, že to je známkou kvality. Američané vydají každý rok za krmení pro psy více než 10 bilionů dolarů, které se z 95% vyrábí ze surovin, které nejsou vhodné pro lidskou potřebu. Z odpadu, který nikdo jiný, než krmivářské firmy koupit nechce. „Těchto 95% krmiv je nezávislými odbornými kynologickými časopisy nazýváno právě termínem komerční krmivo. U těchto produktů lze čekat, že je plné nezdravých krmných obilnin pochybné kvality smíchané s živočišnými odpady. Dále se používají barviva, která mají lidskému zraku evokovat červenou barvu masa, zelenou barvu zeleniny nebo bílou barvu rýže,“ říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz. Do kategorie komerčních krmiv se řadí všechna krmiva, která používají jiné suroviny, než ty, které vyhovují požadavkům na využití v potravinářském průmyslu (human - grade ingredients). Pouze několik značek na našem trhu vyrábí krmivo ze skutečně kvalitních surovin.

„Milióny psů a koček a jejich majitelů, s nimi doplatilo na "přínos" komerčních krmiv. Tuna kafilerní moučky z odpadů z drůbežárny stojí mnohonásobně méně, než moučka vyrobená z masa kuřat ze stejné farmy. Rýže v potravinářské kvalitě je cenově nesrovnatelná s krmnou pšeničnou mouku určenou dobytku,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý výrobce a prodejce krmiva pro psy a kočky. „Komerční krmiva mohou mít také podíl na alergických chorobách kůže, obezitě, potravních intolerancích, zánětlivých onemocněních střev, chronických ušních infekcích nebo např. zánětech slinivky břišní. To co lidé ušetří na granulích, jim pak vydá za výdaje u veterináře. Za jeden rok utratí Češi skoro 2 miliardy korun u veterináře. Toto číslo by mohlo být menší, když by více pozornosti věnovali nákupu krmiva,“ říká Martin Pučálka.

Zdroj: ASPEN.PR s.r.o.

Kraj zaplatí chovatelům škody, které způsobil vlk obecný

TISKOVÁ ZPRÁVA PO JEDNÁNÍ RADY LK 20. 2. 2018 (radní Jiří Löffelmann) 

Až 73 % Čechů si myslí, že psi patří do města. Měsíčně utratíme za psa v průměru 1000 Kč

Česká republika patří k velmocem ve sdílení domácnosti člověka a domácích zvířat. Skoro každá druhá domácnost u nás má doma kočku nebo psa. Podle aktuálního průzkumu společnosti Krmiva Pučálka, který zpracovala agentura Rondo Data, si více než 73 % dotázaných myslí, že pes do města patří.  Pokud by přišla nečekaná finanční krize, tak raději ušetří lidé na sobě než na pejskovi. Více jak polovině dotázaných vadí nejvíce výkaly na ulici.

Žáci a studenti z Liberecka otestují své znalosti o lese  v mezinárodní soutěži YPEF v Ralsku

Žáci a studenti z Liberecka otestují své znalosti o lese v mezinárodní soutěži YPEF v Ralsku

Mimoň, 31. ledna 2019 - Děti a studenti z okolí Ralska otestují  v úterý 5. února 2019  své znalosti o přírodě v soutěži YPEF 2018 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích). Místní kolo této mezinárodní vědomostní soutěže o lesích, lesnictví a přírodě  pro ně v areálu Skelná huť v Ralsku zorganizují lesní pedagogové Vojenských lesů a statků ČR (VLS).