Valdštejny připomene zahradní slavnost i středověký víkend

Na život a dobu Valdštejnů se zaměří jubilejní, desátý ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Projekt, který zaplní celý letošní rok, nese název Valdštejnové – lvi ve službách císařů a nabídne množství rozličných akcí po celé zemi, Liberecký kraj nevyjímaje.

Událost zahrnuje kulturní a hudební pořady, Hradozámeckou noc s hlavním stanem na zámku Mnichovo Hradiště, speciální prohlídky běžně nepřístupných míst, komentované procházky po valdštejnské architektuře, slavnosti a edukační program pro děti na téměř 30 českých památkách.

„Stejně jako v loňském roce, i letos se cyklus Národního památkového ústavu významně dotýká Libereckého kraje. Napříč regionem máme památky, které jsou i dnes výraznými dominantami. Vždyť Bezděz, Grabštejn a Valdštejn znají snad všichni milovníci hradů a zámků,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Do akce se zapojily i instituce v Libereckém kraji. Městské muzeum Špitálek ve Frýdlantu v Čechách si na 25. únor připravilo pokračování přednášky z loňského roku s názvem Pád Albrechta z Valdštejna aneb krutý konec vévody frýdlantského.

30. dubna od 18 hodin se v Krajské vědecké knihovně uskuteční přednáška na téma Hrad Bezděz ve správě Valdštejnů; o době, kdy se o hrad starali tito šlechtici, bude vyprávět samotný bezdězský kastelán Kamil Seidl.

Státní hrad Grabštejn připomene zmíněný šlechtický rod několikrát, a to na Valdštejnském Dni dětí, Valdštejnské (za)hradní slavnosti nebo při Noční prohlídce s názvem Je třeba zabít Valdštejna. Stejný název bude mít letos i Hradozámecká noc. Na závěr roku pak bude hrad hostit Valdštejnské vánoce.

Nelze opomenout ani hrad, jež má jméno rodu přímo ve svém názvu: Valdštejn. Zde si pro návštěvníky přichystali na červenec Středověký víkend s Valdštejny. Návštěvníci se mohou těšit opět na šermířská vystoupení, dobovou hudbu a nebude chybět ani ochutnávka středověké kuchyně. 15. a 16. srpna bude následovat Valdštejnský historický víkend. K vidění budou i vystoupení skupiny historického šermu Rytíři turnovského meče, koncerty skupiny Capella Rederna a další události.

Liberecký kraj předloží tento měsíc dva největší silniční projekty do Integrovaného regionálního operačního programu

Rada Libereckého kraje schválila na svém včerejším jednání předložení dalších dvou silničních projektů do Integrovaného regionální operačního programu (IROP). Odsouhlasila závazky spolufinancování a předfinancování projektů „Silnice II/262 Česká Lípa – Dobranov“ a „Silnice II/268 Mimoň – hranice Libereckého kraje“.

Město Mimoň koupilo areál vepřína, který má nahradit průmyslová zóna

Město Mimoň koupilo areál vepřína, který má nahradit průmyslová zóna

Velmi dlouhou dobu se vedení města snažilo zamezit nežádoucímu zápachu, který se šířil Mimoní a okolím z vepřína.

Každý rok se ve školních jídelnách vyhodí až 48 000 tun potravin

Každý rok se ve školních jídelnách vyhodí až 48 000 tun potravin

Skutečně zdravá škola vyzývá ke snižování plýtvání.