Nejsevernější město republiky slavilo sv. Huberta

Tentokrát jsme s kamerou zavítali do nejsevernějšího města České republiky, do Šluknova, kde se 3. listopadu odehrála pod taktovkou Střední lesnické a odborné školy Hubertská jízda.

Průvod pořádaný na počest patrona myslivců, lesníků a matematiků -  Huberta se v režii odborných škol koná pouze na dvou místech v republice.

Průvod s kočárem, sokolníky, trubači a lovci zastavil nejdříve u Lesnické školy, kde Hubert převzal klíč od města z rukou starostky a převzal tak vládu nad Šluknovem na jeden den. K tradici patří kromě slavnostního troubení i salva z pušek, kterou je možno vypálit pouze na určeném místě. I tohoto úkolu se ujali studenti lesnické školy. Průvod dále zamířil do kostela sv. Václava, kde se konala Svatohubertská mše za sv. Huberta, myslivost a zdraví lesa. Jediná mše, kdy je povoleno vjet jezdcům do kostela na koni, stejně jako je povolen vstup myslivcům se psy a se zbraněmi. Završením oslav je Hubertská zábava, během které jsou studenti třetích ročníků pasováni do cechu lesnického a mysliveckého.

 

Oslavy dne svatého Huberta v nejsevernějším městě naší republiky

Oslavy dne svatého Huberta v nejsevernějším městě naší republiky

2. listopadu 2018 se ve Šluknově konaly Oslavy dne svatého Huberta.