Pátrání po jeřábovi Filipovi: Nová geolokační naučná hra provede děti unikátní přírodou Ralska

Ralsko, 2. listopadu 2018 - Vojenské lesy a statky ČR (VLS) ve čtvrtek 8. listopadu ve spolupráci s firmou GEOFUN slavnostně otevřou dobrodružnou mobilní stezku Ralskem, která seznámí návštěvníky s unikátní přírodou této severočeské lokality, jejími zajímavostmi, historií i se vzácnými živočichy a rostlinami, jež se zde vyskytují. Princip hry spočívá ve využití chytrých telefonů (smartphones) se systémy iOS nebo Android, které umožňují lokalizaci.

Stáhnete si zdarma aplikaci „Pátrání po jeřábovi Filipovi,“ přijedete do Hradčan v srdci Ralska, stoupnete si před informační centrum VLS a můžete začít. Aplikace Vás sama vyšle na dobrodružnou stezku přírodou Ralska, na které budete plnit úkoly, bude Vám radit a dodávat zajímavé informace.

Průvodcem dětí ralskou přírodou bude maskot lesních pedagogů VLS ježek Emil a vše se bude točit kolem záchrany ztraceného Filipa, jeřába popelavého – kriticky ohroženého ptáka, který žije v mokřadech nedalekého Břehyňského rybníka.

„Moderní informační technologie jsou často skloňovány jako hlavní příčina, proč se děti odcizují přírodě. My se je naopak v podobě této interaktivní geolokační hry snažíme využít k tomu, abychom je dostali od počítačů do lesa a naučili je chápat děje, které se zde odehrávají,“ vysvětluje vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Hru je možné odehrát kdykoliv během roku a je dobré si na ni vyčlenit alespoň 2 hodiny. Hráč si může zvolit buď krátký okruh (cca 6 km) nebo dlouhý okruh (cca 10,5 km). Cestou na něj  čeká mnoho místních přírodních zajímavostí a úkolů, která musí splnit, aby v záchranné misi uspěl.

„Díky GPS modulu telefon přesně ví, kde se nacházíte, a podle toho reaguje, komunikuje a uděluje úkoly. Kouzlo hry tkví v tom, že hráč neví, jaké úkoly ho čekají, dokud nedorazí na určené místo,“ tvrdí zakladatel GEOFUNu Bohuslav Geofotr.

Aplikace je plně funkční již dnes, VLS ji však slavnostně předají veřejnosti ve čtvrtek 8. listopadu v 9.00 hodin, kdy dobrodružnou trasu Ralskem s podnikovými lesními pedagogy otestují studenti primy Gymnázia Mimoň.

 „VLS spravují po republice celkem šest unikátní přírodních lokalit, kde provozují či připravují celou řadu turistických tras. Využití geolokační hry coby mobilního průvodce přírodou, kterou spravujeme, chceme v Ralsku vyzkoušet. Pokud se zde osvědčí, budeme uvažovat o nasazení na další trasy,“ okomentoval projekt v Hradčanech ředitel VLS Petr Král. 

Nové prvky na Naučné stezce Jeřáb

Geolokační dobrodružství v Ralsku je svou trasou navázáno na již léta populární Naučnou stezku VLS Jeřáb, kde návštěvníci od letošního roku najdou také řadu novinek. 3,5kilometrový okruh, který vede nenáročným terénem nádhernou scenérií zdejších pískovcových skal, totiž VLS v letošním roce rozšířily o osm nových interaktivních prvků.

„Jde o prvky vytvořené téměř výlučně ze dřeva, které zprostředkovávají informace formou hry, rozvíjejí logické uvažování i jemnou motoriku, třeba na prstovém bludišti,“ vysvětlil Jan Kobr.

Na naučné stezce Jeřáb tak návštěvníci nově najdou například kvízy na otáčecích deskách, hru Stromová patra, na skokanské dráze pak mohou děti poměřit své výkony se skokany ze zvířecí říše. Procházku přírodou navíc mohou návštěvníci zkombinovat s prohlídkou expozice Informačního centra VLS, jehož součástí je i dětský herní koutek.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s 90tiletou historií, který hospodaří v lokalitách, jež slouží, či v minulosti sloužily, jako výcvikové armádní prostory. Jde celkem o šest unikátních přírodních lokalit, které patří k nejzachovalejším lesním celkům nejen v ČR, ale i v Evropě. V Ralsku VLS provozují Informační centrum VLS v Hradčanech, v uplynulých letech zde vybudovaly přes 25 km cyklotras, 28 km značených turistických stezek, 11 km tras pro in-line bruslaře, 6 km hipostezek (trasy pro jízdu na koni), ale také právě naučnou stezku Jeřáb.

GEOFUN vychází z populárního geocachingu. Hry v něm přináší unikátní příběhy, jejichž součástí se stávají samotní hráči, a poznávání je tak pro ně mnohem zábavnější a přináší mnoho zážitků. Plnění úkolů sleduje a kontroluje samotná mobilní aplikace prostřednictvím technických možností (senzorů), které chytrý telefon má k dispozici. Hráči pak dostávají tzv. geonky (body) podle úspěšnosti plnění úkolů. Hráč získává geonky do celkového skóre a má možnost hrát o různé ceny v aktuálně probíhajících soutěžích.

Odkazy:

webová prezentace hry: www.geofun.cz/patrani-po-jerabovi-filipovi/

rychlý odkaz pro stažení hry do chytrého telefonu: qr.geofun.cz/424

EVROPSKÝ DEN ŽIDOVSKÉ KULTURY

V neděli 1. ZÁŘÍ 2019
V SYNAGOZE OD 14 HODIN
EKUMENICKÁ BOHOSLUŽBA
OD 15,00 hodin
KONCERT PRO SYNAGOGU
pěveckého sboru
ZPĚVANDULE z Mimoně
pod vedením sbormistryně Reginy Krchňákové

VIII. VARTENBERSKÉ KULTURNÍ LÉTO

Součástí osmého ročníku budou dva hudební koncerty

Pálení čarodějnic 2017

... na koupališti v neděli 30. 04. 2017