Silnice LK a.s. testují nové teplotní senzory na krajských komunikacích

Společnost Silnice LK a.s. se spojila se startupovou firmou HARDWARIO podporovanou libereckým inkubátorem LIPO.INK.  V rámci pilotního projektu otestuje na 5 lokalitách teplotní senzory, které fungují v systému moderní přenosové technologie NB-IoT. Teplotní senzory jsou vyvíjeny kompletně v Libereckém kraji. Slouží k nepřetržitému monitorování teploty vzduchu a usnadní tak dispečerům společnosti rozhodnutí o nasazení techniky zimní údržby komunikací. 

Společnost Silnice LK a.s. uzavřela dohodu se startupovou firmou HARDWARIO na pilotní projekt monitorování teploty vzduchu na krajských komunikacích. V Libereckém kraji bylo vytipováno 5 lokalit na krajských komunikacích. Doplňují tak síť stanic, které jsou nepřetržitě monitorovány dispečery společnosti.

„Neustále hledáme možnosti, jak zlepšit zimní údržbu komunikací a jednou z cest je i snaha získat detailnější informace o stavu počasí v reálném čase,“ sděluje Ing. Petr Šén, generální ředitel společnosti Silnice LK. „Máme dlouhodobě připravený projekt na pořízení 12 ks meteostanic na krajské komunikace, které by nám výrazně pomohly zlepšit informovanost o aktuálním situaci ve sjízdnosti a počasí z rizikových lokalit. Tento projekt je ale zatím nad naše finanční možnosti, a proto jsme rádi, že jsme v této oblasti našli regionální firmu přímo v krajském inkubátoru LIPO.INK a společně tak začali testovat nasazení nových teplotních čidel,“ doplňuje Petr Šén. Od této pilotní spolupráce si krajští silničáři slibují, že získají alespoň informace o teplotě vzduchu v daných lokalitách za zlomek nákladů.

Teplotní čidla komunikují i z míst nedostatečně pokrytých GSM signálem a mají velmi nízkou spotřebu energie. Baterie, kterými jsou čidla napájena, vydrží až 5 let. Společnost HARDWARIO na projektu pracuje i se studenty Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci. Čidla jsou tak kompletně vyvíjena v Libereckém kraji za podpory inkubátoru zřízeného Libereckým krajem - LIPO.INK.

„Čidla fungují na principu IoT (internet věcí) s použitím moderní přenosové technologie NB-oT[1] společnosti Vodafone Czech Republic. Je to jedna z prvních konkrétních instalací v Libereckém kraji a jsme moc rádi, že můžeme na tomto projektu spolupracovat právě s krajskou společností Silnice LK,“ informuje Alan Fabik, jednatel společnosti. „Do budoucna uvažujeme nad doplněním o další senzory, které funkčně náš produkt přiblíží velkým profesionálním meteostanicím“.

Výhody použití čidel společnosti HARDWARIO jsou jak finanční, tak i technické. Zatímco vybudování jedné meteostanice vyjde na několik milionů korun, přičemž samotná instalace je spojená s přípravou projektové dokumentace, s potřebou povolení a dalšími problémy (například s nutností připojit meteostanice na elektrickou síť), tak jedno čidlo společnosti HARDWARIO vyjde na pár tisíc korun, instalováno může být kdekoliv a zapojení do systému proběhne téměř okamžitě. 

„Na konci zimní sezóny pilotní provoz vyhodnotíme, a pokud bude pro naši činnost přínosný, počítáme pro příští zimní sezónu s nasazením mnohem většího množství čidel,“ dodává Petr Šén, „v budoucnu bychom tak mohli monitorovat více lokalit na krajských komunikacích.“

Společnost Silnice LK a.s. je vlastněna 100% Libereckým krajem a na starosti má běžnou a zimní údržbu komunikací v Libereckém kraji. Především spravuje sít více jak 2.000 km krajských komunikací II. a III. tříd.

Společnost HARDWARIO vznikla v roce 2016 a sídli v libereckém inkubátoru LIPO.INK. V roce 2018 se stala startupem roku v soutěži „Vodafone Nápad roku“. Společnost se prosazuje především svou průmyslovou IoT stavebnicí, která se používá v pilotech Průmyslu 4.0, STEM vzdělávání a projektech chytré domácnosti.

Rekonstrukce Jiráskovy ulice v Mimoni

Rekonstrukce Jiráskovy ulice v Mimoni

Již od loňského roku probíhají rozsáhlé stavební práce v ulici Jiráskova u ZŠ Komenského. Více už