Známe vítěze o nejkrásnější nádraží roku 2017

V ročníku 2017 vyhrálo nádraží v Doksech na břehu Máchova jezera, druhé místo získaly Třebívlice na Švestkové dráze, třetí místo obsadilo Lipno nad Vltavou.

V pátek 10. listopadu 2017 byl vyhodnocen již 11. ročník soutěže, kterou organizuje agentura Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s. (www.aefcz.eu), sídlící v Praze na Vyšehradě.

Nejkrásnějším nádražím České republiky se letos stala železniční stanice v Doksech! Do soutěže může kdokoli z veřejnosti přihlásit libovolný počet nádraží (železničních stanic nebo zastávek). Z nominovaných nádraží vybírá odborná komise deset finalistů. O vítězi a pořadí těchto finalistů pak rozhodne počet získaných hlasů, které veřejnost přidělí svému favoritovi. Hlasovat je možno prostřednictvím hlasovacího archu, internetových stránek www.nejnadrazi.cz nebo zasláním SMS. Vítězné Doksy obdržely celkem 1 602 hlasů.

Dokeské nádraží do soutěže nominovali Ing. Jiří Šťastný, Gymnázium Mimoň a paní Petra Jírová z Bělé pod Bezdězem. Vyhlášení výsledků proběhlo v Praze v historickém sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu. Hudební program připravila  Mgr. Iveta Pospíšilová s dvaceti studenty Gymnázia Mimoň. Zapívali šest písní inspirovaných železniční tematikou.  Každoročně je k programu přizvána významná osobnost kulturního života, letos byl přítomen pan Zdeněk Svěrák.

Mimoňští studenti tak měli možnost setkat se osobně s panem Svěrákem a prohlédnout si reprezentativní prostory Valdštejnského paláce. Nakonec si pochutnali na výborném dortu ve tvaru Dokeského nádraží i s historickou parní lokomotivou.

Dne 13. 11. 2017

Jiří Šťastný, Emilie Ráčková

    NÁDRAŽÍ V DOKSECH

Soutěž probíhá již od roku 2007, každým rokem získá titul jedno nádraží. Kandidáty navrhuje veřejnost, která také rozhoduje o vítězi.  Výsledky jsou vyhlašovány v Senátu za účasti senátorů, představitelů Ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a dalších dopravců, vesnic a měst s oceněnými nádražími a lidí, kteří se o stav stanic - finalistů přímo zasloužili.

V ročníku 2017 vyhrálo nádraží v Doksech na břehu Máchova jezera, druhé místo získaly Třebívlice na Švestkové dráze, třetí místo obsadilo Lipno nad Vltavou. Velký Valtinov, který v soutěži nemohl chybět se stal Pohádkovým nádražím. Cenu generálního ředitele SŽDC (Správy železniční dopravní cesty) získal Náchod.

Nejkrásnější nádraží 2017

1. místo: Doksy

2. místo: Třebívlice

3. místo: Lipno nad Vltavou

Cena Generálního ředitele SŽDC: Náchod

Pohádkové nádraží: Velký Valtinov