Zprávy - 12. týden 2017 *** OCENĚNÍ ZA VÁLEČNÉ HROBY * PENÍZE NA CYKLODOPRAVU * DIVOKÉ KONĚ DO RALSKA

Starají se o válečné hroby v našem kraji. Teď za to byli oceněni   ***   Dvanáct milionů korun dá letos Liberecký kraj do cyklodopravy   ***   Šancí pro Ralsko může být pastva divokých koní   ***   Pár pozvánek za kulturou

Starají se o válečné hroby v našem kraji. Teď za to byli oceněni

Zástupci Ministerstva obrany ČR a Libereckého kraje předali ceny za příkladnou péči o válečné hroby, které se nacházejí na území vybraných obcí Libereckého kraje. Z rukou plukovníka generálního štábu Eduarda Stehlíka, ředitele Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR, hejtmana Martina Půty a radní Radky Loučkové Kotasové převzalo Pamětní plakety „Péče o válečné hroby“ pět osob našeho kraje.

Plaketou „Péče o válečné hroby“ se tak může pochlubit mimo jiné i město Ralsko pod vedením starosty Miloše Tity.Město Ralsko získalo plaketu za památník k připomenutí padlých v 1. světové válce, který se nachází na konci obce při výjezdu na Mimoň. Jde o mohutný obelisk na třístupňovém fundamentu a podstavci nesoucím nápisové desky s vyobrazením vojáka, válečných křížů, s německým nápisem a se jmény padlých a pohřešovaných. Město Ralsko provedlo celkovou rekonstrukci pietního místa v celkové hodnotě 346 280 Kč. Byla doplněna plastika vojáka, dále desky se jmény padlých a pohřešovaných a kompletně upraveno okolí památníku. Město si zaslouží ocenění za celkový přístup k péči o válečné hroby, kdy v minulých letech na své náklady nechalo také opravit válečný hrob v Hradčanech a v Kuřívodech.


Dvanáct milionů korun dá letos Liberecký kraj do cyklodopravy

Na rozvoj cyklistické dopravy má LK připraveno pět milionů korun v dotačním programu, přičemž tyto peníze jsou určeny na spolufinancování výstavby
a opravy komunikací pro cyklodopravu strategických směrů. Dvěma miliony kraj formou dotace podpoří projektové přípravy cyklistických tras. Příjem žádostí o dotaci z těchto dvou programů bude probíhat v termínu od 1. dubna do 25. dubna 2017. Dalších pět milionů korun je vyčleněno na projektovou přípravu páteřních cyklotras, která bude objednávána přímo z Libereckého kraje.


Šancí pro Ralsko může být pastva divokých koní

Na přírodní památce Meandry Ploučnice u Mimoně by se mohlo pást stádo divokých koní.  Liberecký kraj má od roku 2016 povinnost zajistit péči této přírodní památky a forma přirozené pastvy může být ideálním řešením. Myšlenku podporuje také společnost Česká krajina o.p.s., jejímž projektem je i pastevní rezervace v Milovicích.

„V Plánu péče o přírodní památky je naplánována údržba příslušné části nivy řeky Ploučnice kosením, případně pastvou hospodářských zvířat. Liberecký kraj je za zajištění péče zodpovědný. Pro tuto lokalitu je kosení ročně velmi nákladné. Pastva divokých koní je mnohem vhodnější, efektivnější a levnější. Není potřeba je ustájit přes zimu, nedokrmují se, nepotřebují preventivní veterinární péči. Nezpochybnitelnou přidanou hodnotou je zvýšení atraktivity tohoto území pro jeho návštěvníky,“ říká Jiří Löffelmann (léflman), člen rady kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova.     


A nyní pár pozvánek za kulturou:


V březnu vás čekají slavní hasiči!

V pondělí 27. března od 19. hodin uvede Městské divadlo Nový Bor komedii Hoří, má panenko!  na motivy slavného filmu pánů Miloše Formana, Jaroslava Papouška a Ivana Passera, který v 60. letech pobouřil všechny, kteří se v něm poznali. Film, který byl v roce 1968 zakázán a v roce 1969 nominován na Oscara, je stejně aktuální jako před 48 lety. Se svolením autorů připravilo Docela velké divadlo spolu s agenturou Green Production divadelní podobu tohoto filmu.


Maškarní bál

8.dubna se v Mimoni se bude tančit v maskách, v DKR bude Maškarní bál. K tanci a poslechu hraje Druhá míza. Nebude samozřejmě chybět ani vyhodnocení nejlepších masek. Cena vstupenky 160,-Kč, prodej  na tel: 777 154 219.


Svaté neřesti

6. dubna uvede Kulturní dům U Jezera ve Stráži pod Ralskem komedii Divadla Artur Praha Svaté neřesti. Od čokolády po facebook, malé sladké hříchy, dokážeme bez nich žít ?

Komický příběh o tom, co se stane, když se lidé budou chtít stát lepšími.


Těla

Společenské centrum Jablonné v Podještědí pořádá 8. dubna koncert legendární liberecké kapely Těla s pražským hostem skupinou Cirkus Problem. Předprodej vstupenek v infocentru v Jablonném.

Hejtman Libereckého kraje bude již popáté odpovídat online. Zeptáte se i vy?

Ve čtvrtek 24. května 2018 od 20:00 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje již popáté položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz Martinu Půtovi. Živé vysílání proběhne přímo z kanceláře hejtmana.